carucate اروپا سینما سینمای سینمایی

carucate: اروپا سینما سینمای سینمایی کارگردان کارگردانی تهیه کننده فیلمبرداری کارگردان ایران

گت بلاگز اخبار اجتماعی امکان بازپروری پایتخت وجود دارد ، شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

به اعتقاد متخصصان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به علت توسعه بیش از اندازه و ایجاد تونل‌های باد به علت ساخت برج‌ها؛ تبدیل به یک بیمار شده است و از آنجایی که بزر

امکان بازپروری پایتخت وجود دارد ، شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد/ امکان بازپروری پایتخت وجود دارد

عبارات مهم : ایران

به اعتقاد متخصصان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به علت توسعه بیش از اندازه و ایجاد تونل های باد به علت ساخت برج ها؛ تبدیل به یک بیمار شده است و از آنجایی که بزرگترین معضل آن زلزله است نیاز است تا با اعمال مدیریت علمی اقدام به بازپروری آن کرد و تنها راهکار درمان آن نیز کوچک کردن شهر است.

دکتر فریبرز ناطق الهی عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه شرایط پایتخت کشور عزیزمان ایران با توجه به توسعه ‎ای که یافته بسیار خطرناک هست، افزود: این گفته به این معنا است که اولویت اول پایتخت کشور عزیزمان ایران نه ساخت و ساز، نه ایجاد مرکز تجاری، موزه و فضاهای تفریحی است بلکه مساله اول پایتخت کشور عزیزمان ایران زلزله است و این مهم تنها جهت تعداد معدودی از متخصصان مشهود است.

امکان بازپروری پایتخت وجود دارد ، شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

وی ادامه داد: بر این اساس افراد متخصص بر این باور هستند که ما در پایتخت کشور عزیزمان ایران بر روی بمبی نشسته ایم که نمی دانیم انفجار آن بر روی چه ساعتی تنظیم شده است ولی می دانیم زمانی که وقت آن فرا برسد منفجر و باعث نابودی کامل خواهد شد.

ناطق الهی، اضافه کرد: طبق سناریوهای ما، جهت بسیاری نابودی کامل بهتر از نابودی ناقص هست؛ چون شهر توانایی رویایی با سوانح را ندارد و تعداد فوت و میر و زخمی بسیار زیاد است در حالی که سیستم های امدادی وجود ندارد.

به اعتقاد متخصصان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به علت توسعه بیش از اندازه و ایجاد تونل‌های باد به علت ساخت برج‌ها؛ تبدیل به یک بیمار شده است و از آنجایی که بزر

وی با بیان اینکه گفتن این حرف ها ساده نیست، ادامه داد: پایتخت کشور عزیزمان ایران نیاز به مساله سیاسی و توسعه هتل و مراکز خرید ندارد؛ چراکه توسعه این زیر ساخت های شهری موجب جذب زیاد مهاجران به شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران خواهد شد.

این پژوهشگر با تاکید بر ضرورت علمی شدن شهرداری، یادآور شد: زمانی که شهرداری بر اساس واقعیت ها و پتانسیل های شهری، دارای رویکرد علمی شود، شهر ساماندهی خواهد شد. می خواهیم توسعه شهر علمی و فنی باشد و این توسعه به معنای کوچک کردن شهر است و هیچ راه دیگری به غیر از این نداریم.

به گفته وی این راهکار مشمول بر همه شهرهای بزرگ کشور می شود که در خط سوانح چون زلزله، سیل و توفان قرار دارند.

امکان بازپروری پایتخت وجود دارد ، شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله تاکید کرد: اگر در این مسیر حرکت نکنیم و توسعه شهری در 4 جهت مهم و کوچه های 6 و 8 متری مراکز خرید بزرگ ایجاد کنیم که نه راه دسترسی و نه راه امداد دارند، در وقت سوانح باید انتظار حوادث بدی باشیم آیا که این شهر قادر به پاسخگویی به نیازها نیست.

وی با انتقاد از احداث ساختمان های بزرگ و بلند مرتبه در کوچه های باریک، گفت: قشنگی شهرها به هویت تاریخی آنها است ولی ما با این عملکرد هویت شهری با قدمت 700 سال را تخریب کردیم و بافت پایتخت کشور عزیزمان ایران قدیم که مشمول بر شهر ری و شمیرانات تخریب و برج سازی در آنها صورت گرفته هست. مطرح بودن شهری مانند استانبول در دنیا به علت حفظ و مقاوم سازی بافت های قدیمی است.

به اعتقاد متخصصان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به علت توسعه بیش از اندازه و ایجاد تونل‌های باد به علت ساخت برج‌ها؛ تبدیل به یک بیمار شده است و از آنجایی که بزر

ناطق الهی، با بیان اینکه ما مخالف برج سازی در پایتخت کشور عزیزمان ایران نیستیم، اضافه کرد: بخش هایی از شهر را می توان بر اساس علم و دانش توسعه داد به گونه ای که در پایتخت کشور عزیزمان ایران بخش هایی دارد که می توان بر اساس قوانین و مقررات بر روی پهنه آنها اقدام به ساخت و ساز کرد ولی امروزه شاهدیم که از شمال تا جنوب و از شرق به غرب پایتخت کشور عزیزمان ایران از کوچه 6 متری تا خیابان 20 متری برج ساخته شده است است.

وی ماموریت شهرداری های دنیا را ایجاد انضباط شهری ذکر کرد و ادامه داد: این در حالی است که شهرداری های در کشور عزیزمان ایران به تصویر عمل کردند و انضباط های ابتدایی شهری را تبدیل به بی انضباطی های شهری کردند و این امر موجب شده است که شهر ما تبدیل به یک بیماری بسیار بد حال شده است است و علت آن این است که ما هرگز به فکر شهر نبودیم.

امکان بازپروری پایتخت وجود دارد ، شهرداری، پایتخت کشور عزیزمان ایران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

عدم توجه به ایمنی شهری

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی با انتقاد از نحوه راه اندازی تابلوهای تبلیغاتی در شهر، گفت: اجازه داده شده است است که تابلوهای بزرگ تنها با دو عدد پیچ به دیوار راه اندازی شوند ولی این تابلوها در سوانحی چون زلزله گیوتینی بر سر مردم است و این از دید متخصصان دور نمی ماند.

این محقق مدیریت بحران با تاکید بر ضرورت توجه به علم شهرسازی اظهار کرد: همه دیدیم که ساختمان پلاسکو در مدت 3 ساعت از بین رفت در حالی که این علم از ابتدای خلقت به بشر فهماند که فلز بر اثر آتش ذوب می شود و ما اجازه دادیم که آتش نشان ها در مدت 3 ساعت در این مکان باشند.

وی با تاکید بر اینکه در دنیا سازه ها مجهز به سیستم اطقا حریق هست، یادآور شد: از سوی دیگر در دنیا 3 دقیقه وقت پاسخ (Response Time) آتش نشانی در نظر گرفته می شود و من بعد از بازگشت به کشور اقدام به تهیه نقشه آتش نشانی با وقت 3 دقیقه کردم و جهت رسیدن به این وقت باید آنقدر نیروهای امدادی را زیاد کردن می دادیم که در 3 دقیقه نیروها در صحنه حاضر باشند.

ناطق الهی، با تاکید بر اینکه این برنامه ریزی 3 دقیقه موجب اطفای آتش می شود، خاطر نشان کرد: ولی هنگامی که ساختمان 30 تا 50 متری داریم و نردبان آتش نشانی تنها تا 11 طبقه را می تواند پوشش دهد، پاسخ اینکه آیا پلاسکو فرو ریخت روشن است.

وی رخداد این حوادث را عدم توجه به مباحث مدیریت بحران دانست و گفت: کار شهرداری ها و برنامه ریزهای شهری باید از قالب سیاسی خارج و در قالب تیم های علمی وارد شوند تا افراد متخصص بتوانند بیماری های شهر درک و اقدام به بازپروری آن کنند.

آیا پایتخت کشور عزیزمان ایران امکان بازپروری دارد؟

ناطق الهی با تاکید بر اینکه پایتخت کشور عزیزمان ایران امکان بازپروری دارد، گفت: پایتخت کشور عزیزمان ایران یک پتانسیل خطر است که علاوه بر وجود گسل های متعدد، مساله باد در آن مطرح است که علت آن وجود ساختمان های بلندی است که بدون توجه به واکنش‌ها باد احداث شده است اند و تبدیل به تونل باد است که این عامل مقداری در این زمینه اثر گذار شده است است.

وی با بیان اینکه این امر در سال های آینده تبدیل به معضل می شود، اضافه کرد: از سوی دیگر پایتخت کشور عزیزمان ایران پتانسیل سیل را دارد. سیل هر 500 سال یک بار رخ می دهد ولی معضل مهم پایتخت کشور عزیزمان ایران زلزله هست.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله توقف ساخت و سازهای بیهوده را گام مهم درمان شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نام برد و اظهار کرد: این شهر نیازی به ساخت و سازهای تازه ندارد و آمارها نیز نشان می دهد که در پایتخت کشور عزیزمان ایران 500 هزار تا یک میلیون واحد بیهوده خالی از سکنه دارد و باید با استفاده از مکانیزم هایی این واحدها قابل استفاده شود.

ناطق الهی گام بعدی را کوچک کردن شهر دانست و گفت: سازوکارهای کوچک کردن شهرها متعدد است که از آن جمله می توان به انتقال دانشگاه ها و بعضی از نهادهای اداری اشاره کرد.

این محقق مدیریت بحران شهری، با بیان اینکه شهرهای در حال موت را می توان با پایدار کردن شرایط درمان کرد، اظهار کرد: پیشنهاد من این است که به صورت پله ای شهر از 22 منطقه به 6 منطقه کم کردن یابد. در حال حاضر شهرداران 22 منطقه رقابتی جهت توسعه حوزه تحت پوشش خود دارند و با اجرای این طرح می توان هزینه باقیمانده را صرف تاسیس مراکز درمانی و بیمارستانی شود.

امدادرسانی به شهر بحران زده

وی با اشاره به نحوه امداد رسانی به شهرها، توضیح داد: در بسیاری از کشورها چند شهر معین دارد تا در وقت وقوع اتفاق امداد رسانی کنند که تهران، کرج و اصفهان به عنوان شهرهای معین تعیین شده است است که به نظر من گزینش درستی نیست؛ چراکه بر اثر زلزله پل ها شکسته، خطوط ریلی به علت قرار گرفتن بر روی گسل ها آسیب می بیند و در این زمینه امداد رسانی هوایی و استفاده از «هلی برد» می تواند مثمر ثمر باشد که در این زمینه تجهیزات محدودی داریم.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با شعار حاصل نمی شود، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی بتوانیم از نیروهای متخصص داخلی و موجود استفاده کنیم و اجازه ندهیم که پتانسیل های موجود از دست برود. از بین رفتن داشته های ما به معنی هزینه کردن دوباره جهت به دست آوردن آن است.

دکتر ناطق الهی با تاکید ضرورت مقاوم سازی سازه های موجود، خاطر نشان کرد: کلیه تاسیسات و ساختمان ها قابل مقاوم سازی هستند ولی یکی از عوامل مهم در مقاوم سازی هزینه و یکی از عواملی موثر در زمینه عدم میل به مردم به مقاوم سازی است که در این راستا ایجاد سیستم های انگیزشی و اعطای وام های مقاوم سازی و کم کردن عوارض در قبال مقاوم سازی پیشنهاد می شود.

وی با بیان اینکه در دنیا این روش ها اجرایی شده است هست، یادآور شد: این سیستم های انگیزشی موجب شده است است که در وقت وقوع زلزله 8 ریشتر یک تا 2 نفر فوت می کنند که علت آن هم سکته قلبی است.

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی در آخر افزود: با اعمال این سیستم ها می توان ایمنی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران را به ایمنی توکیو به 60 درصد رساند ولی در حالی که ایمنی پایتخت کشور عزیزمان ایران شاید کمتر از 5 درصد است.

واژه های کلیدی: ایران | تبدیل | زلزله | شهرداری | اقتصاد مقاومتی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs